כתבה לעיתונות

מטאור בשמיים העסקיים של ישראל

מאת שי מזרחי, כתב בעיתון גלובס, העיתון הכלכלי המוביל של ישראל

ראיון עם אשת העסקים והנכסים דליה מזרחי, אשר מספרת איך אפשר להגיע מ-0 למיליונים בתוך 5 שנים, לכבוד יום הולדתה ה- 58.

ליידי גלובס 15/03/2016

אנחנו נפגשים על הדק, בביתה היפה והמעוצב בטוב טעם של הגב’ מזרחי, בכפר קיש. ניכר כי העיצוב נעשה בידי אמן, עם התייחסות לפנג שואי. ריח מהביל של תה עשבים עולה מן המבואה.

אני מתיישב בנחת מול האישה היפה, שהיא גם אמי, צעירה ונמרצת, בת 58. לא הייתם מנחשים את גילה. גברת, בת בלי גיל, נראית בשנות ה- 40 המוקדמות לחייה.

מרבית חייה אמא נאבקה במצב כלכלי לא פשוט, אך תמיד היתה עם ראש זקוף וחדורת אמונה. היא גדלה במשפחה שלא האמינה בה, וגם אף אחד שם לא האמין בעצמו. אך אמא היתה היחידה מבין בני הבית שהחליטה להיות אחרת. היא למדה באוניברסיטה, עשתה תואר שני ועבדה כמרפאה בעיסוק. אחרי 30 שנות עבודה, היא החליטה שמספיק לה לעבוד במגזר הציבורי, ופרשה, לא לפני שבנתה אימפריה במו ידיה.

כשאני מסתכל מסביב, אני מתקשה להאמין, שכל מה שאמא כתבה במחברות ובדפים שלה, התרחש ממש מול העיניים שלי: היא בנתה בית, עם בריכת שחיה, בנתה מסלעה עם גן פרחים פורח, בריכה עם דגים בין הסלעים, וגאוותה הגדולה ביותר – הגינה בה צומחים צמחי התבלין. אמא שלי פריקית של תה צמחים, ושל אוכל בריא.

היא שומרת על הבריאות שלה ושל האחרים, מתעמלת, רצה, ובין לבין – עושה עסקים.

אמא, את מוכנה לשחרר אל העולם כמה טיפים, כדי שגם אחרים יוכלו להגיע לאן שהגעת?

שי, אתה זוכר בוודאי, כשהצטרפתי למונה-וי. מה הדבר שאמרת לי הכי הרבה? אמרת שדודה שלך, מזל, אמרה שאני לא אצליח, שאני כבר כמה חודשים במונה-וי, ואם עדיין לא הצלחתי, אני צריכה לעזוב. זוכר את התשובה שקיבלת ממני? אם אעזוב, איך אצליח? לכן, טיפ ראשון, אם ביקשת טיפים – התמדה. דבר שני – אמונה שאתה יכול. עם שני אלה אף אחד לא יכול להתווכח. אם אתה מאמין וממשיך בדרך – תגיע. אך יש כאן סוד נוסף: אתה גם צריך ללכת בכיוון הנכון. מה יעזור לנו, אם נתמיד, נתעקש ונאמין ביכולת שלנו, אך נבחר את הדרך שלא תוביל אותנו למחוז חפצנו?

זה בדיוק התפקיד של התפתחות אישית! לא הפסקתי אף לא לרגע, להיות בתוך התפתחות אישית. ובתוך קבוצה של מצליחנים שחושבים ועושים כמוני.

אני עושה אתנחתא, ומסתכל על אמא. חיונית, חייכנית, זורחת באופן קבוע. תמיד שמחה. יושבת מולי זקופה, דקיקה, עורה מתוח, שיערה מסודר לאחור, הטלפון מצלצל. אמא עונה, מדבר אחד ממנהלי הנכסים שלה. ממש לאחרונה החלה להשקיע בנדל”ן. “תוכל להתקשר בעוד כשעה? הפכתי לסלב! הבן שלי כתב בכיר בגלובס, והוא כאן, מפתיע אותי בכתבה על מה שאתה עושה עבורי, לכבוד יום הולדתי!”

אמא בנחת מגלגלת מליונים בטלפון. קונה, מוכרת, משכירה, מרשתת, מדריכה, מנחה, חונכת, ועם כל זאת, היא מוצאת זמן להתנדב, וגם הגשימה, למורת רוחי כבן יחיד, עוד משאלת לב שלה – היא ובן זוגה דוד אמצו שלושה ילדי אומנה.

אמא מסיימת עם שיחת הטלפון, ואני חוזר בהשתאות, אל הראיון.

אמא, איך כל זה באמת התחיל?

-אז כך: אתה גדלת בעיקר אצל סבתא שלך, כי אני הייתי אם חד הורית, ועבדתי בשתי משרות. בבקר הייתי מרפאה בעיסוק בגני ילדים ובבתי ספר, ובערב טיפלתי בילדים בקליניקה הפרטית בבית. בגלל זה, לך לא היה סדר יום, וגם לא היתה אמא זמינה. חשבתי שאני עושה את הדבר הנכון, אך זה לא התפתח לשום מקום, כל יום נראה בדיוק כקודמו, הדבר היחיד שהשתנה – היה היום על לוח השנה, והקמטים הקטנים שהתווספו לעורי.

כשהבנתי שלא את זה אני רוצה, הופיע הספר “אבא עשיר אבא עני” בחיי. קראתי, ונשביתי בקסמו. חיפשתי היכן משחקים את המשחק שהוא המציא, מצאתי מכללה שמשחקת את המשחק ומלמדת קורסים בנושא. הפכתי להיות מנחה של המשחק, ושם הכרתי את דוד. דוד נכנס לחיינו והביא מתנות: סדר, ארגון, חיי משפחה, ואפשרות לחלום ולהגשים!

למדנו קורסים, וחיפשנו דרך להגדיל הון, כי שנינו רצינו חירות כלכלית, ושנינו חלמנו על בית פרטי עם נוף של טבע, ורצינו להגשים את זה.

וכשרוצים ממש, הדרך מופיעה. בזמן שלמדתי במכללת קשפלו, למדתי יזמות עסקית, והמרצה שלי הראה לי את ההזדמנות שנקראת מונה-וי, בשיווק הרשתי. כאשר שמעתי כי מדובר בשיווק רשתי, הסתייגתי, כי ממש לא נראה לי שאני ארדוף אחרי אנשים כדי לדחוף להם מוצר כלשהו, שהם ממילא לא רוצים, ואת הכסף יעשו אחרים, כי לי לא יהיה שם כסף. אפילו שמעתי מאנשים שאין לי סיכוי להרוויח שם כסף…

אני שמחה שהייתי פתוחה מספיק כדי להקשיב למרצה שלי, וכשנכנסתי לעסק הזה, גיליתי שכל מה שחשבתי היה מוטעה. מכיוון שהקשבתי לאנשים שלא הצליחו, היה בי ספק. כשראיתי את האנשים המרוצים, הנמצאים במסע של התפתחות וגדילה, ידעתי שאני רוצה להתרועע עם אנשים מסוג זה. כבר נאמר, “אם אתה רוצה לעוף עם נשרים, אל תסתובב עם תרנגולי הודו”…

החלטתי שאני נשר, וידעתי שאהיה מוכנה להקדיש את כל הזמן שצריך כדי לגדול ולהתפתח. כל כך נהניתי במסע הזה, שממש לא היה אכפת לי אם כבר עליתי בדרגה או לא. ידעתי שמדובר פה בי, בגדילה שלי, ובך, בנכס המניב שאני בונה עבור שנינו, והיותר חשוב – אני מכינה את עצמי להיות אמא חכמה יותר, מועילה יותר ומלמדת יותר, כדי לתת לך את המקום הנכון להתחיל בו את חייך הבוגרים.

אז הטיפ הראשון, תדגיש לקוראים שלך, בן יקר, הוא – התמדה. לא משנה מה. תוך כדי תנועה מפתחים ביטחון עצמי. ומכיוון שהסביבה תומכת, אין אפשרות ליפול. סביבה תומכת – תמיד תתן לך יד ותעצים אותך בדרך מעלה.

הטיפ השני – שים את עצמך בסביבה מנצחת! תת המודע שלך ילמד הרגלים של מנצחים!

טיפ שלישי – היה בתנועה. תמיד עשה. כמו שאומרים בנייק – JUST DO IT. הדרך חכמה מההולך בה. אתה תעשה, והדרך תתבהר תוך כדי תנועה.

טיפ רביעי – היה אתה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם, כמו שאמר מהטמה גנדי. אל תחפש אף פעם שמישהו אחר יהיה מה שאתה רוצה שיהיה. קודם היה אתה, ואז תנהיג את סביבתך לשינוי.

טיפ חמישי – בחר נכון, מתוך התחברות לרבדי נשמתך העמוקים. שאל את עצמך, עשה מדיטציה, שאל את הסובבים לך במה אתה טוב, קבל עצה אך ורק מאדם שעשה את הדרך ומבין במה שהוא אומר.

עם סל העצות האלה, אנשים יכולים ללכת לכיוון שהם רוצים, מתוך בחירת נשמתם, ולא מתוך הסיבות הלא נכונות, שהן בדרך כלל – ריצוי הסביבה. אם תעשה את הדברים שאתה באמת מחובר אליהם ואוהב אותם, אתה תהנה ותביא מתנה גדולה לסביבה שלך. ומתוך המתנות שאתה תתן, תקבל בגדול.

אני ידעתי תמיד שאני יודעת ללמד. אלא שבתור מרפאה בעיסוק נמאס לי ללמד אחד על אחד. רציתי ללמד הרבה אנשים. ומכיוון שהאתגר הגדול ביותר שלי היה האתגר הכלכלי, ידעתי שגם המתנה הגדולה ביותר שאני יכולה לתת היא המתנה שנמצאת בתוך האתגר. כשאהיה השינוי – אוכל ללמד אותו. כך נבחרתי על ידי היקום להיות מנטור לשינוי כלכלי חברתי עסקי.

היום אתה יכול להסתכל סביב, בני. האם מישהו מהדודים שלך האמין שיהיה לאמא שלך רשיון טיס על ג’יירוקופטר? האם מישהו מהסביבה הישנה שלנו האמין אי פעם שאמא שלך תקנה דירות לשלושת דודיך, שאינם יכולים לקיים את עצמם ללא סיוע? ושאמא תממן קרן שמספקת להם את כל צרכיהם? ברור שלא. כי תפיסת העולם שלהם מצומצמת, והם לא הסכימו להרחיב אותה כשנתתי להם את האפשרות. הם חשבו שאני המוזרה.

הכל מתחיל בהחלטה. החלטתי להיות אחרת. החלטתי שלא משנה מתי זה יקרה, אני אגשים את החלום שלי לחירות פיננסית, ואסע בעולם כמה שמתחשק לי. כבר מכיתה ג’ רציתי לנסוע לקוטב הצפוני, לראות את הזוהר הצפוני, ולהתארח באיגלו. נשביתי בקסמם של יערות הגשם באמזונס. היום אני נוסעת לשם בקלות, ואתה יודע היטב שגם קניתי כרטיסי טיסה לטיול לשלושת הדודים שלך. היה כיף, לא?

אני מביט מבעד לחלון ורואה בחניה את המרצדס – ML 350 השחורה, ששלט גדול של מונה-וי מעטר אותה, ונזכר בטקס המרשים בו נכחתי, בספטמבר של השנה שעברה, כשאמא קיבלה את דרגת הבלק-דיאמונד שלה. כל כך הייתי גאה בה. אין ספק, אמי מיוחדת מאד, ויש כל כך הרבה מה ללמוד ממנה.

אם הייתי מוותרת, כל זה לא היה כאן. כל זה יכול להתאפשר רק אם מאמינים, דבקים במטרה, ועושים. והכי חשוב – להקשיב למי שהיה כבר בדרך והצליח. אם נקשיב למי שלא הצליח – נשכפל חוסר הצלחה. אם נקשיב למי שהצליח – נשכפל הצלחה.

אז נסגור את הראיון הזה בטיפ השישי – השתמשו בחוש השישי שלכם, באינטואיציה, כדי לדעת לאן לפנות ולמי להקשיב. אוג מנדינו כתב במגילה הראשונה שלו – שהטבע חנן אותנו באינסטינקטים החזקים ביותר בטבע, אפילו יותר מחיות היער.

ותמיד הקשיבו למנצחים!

אמא סיימה את נאומה הארוך, אני מביט בה בהערכה רבה, ונזכר שאני קצת קמצן בהבעת רגשות. אני אוהב אותה, אך לא אומר זאת לעיתים קרובות… אז הטיפ שלי לכם, קוראי, בא מהמגילה השניה של אוג מנדינו, ברכו כל יום באהבה, כי האהבה היא המפתח לכל הצלחה.

שלכם, שי מזרחי.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s